ZapachyKuchni
Smacznie, zdrowo
kolorowo...
Home » » Chleb słonecznikowy z mąki pełnoziarnistej na zakwasie

Chleb słonecznikowy z mąki pełnoziarnistej na zakwasie

Written By Zapachy Kuchni on czwartek, 31 marca 2016 | 07:30

Myślę, że nieodłącznym produktem w codziennej diecie większości społeczeństwa jest pieczywo. Najlepszym wyborem będzie chleb z pełnego przemiału-"ciemny", który w swoim składzie zawiera zdecydowanie więcej błonnika pokarmowego niż pieczywo "jasne". Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju wypieków, ale czy każdy z Was poświęca chwilę na przeczytanie etykiety ? Czy rzeczywiście ten pulchny, ciemny chleb jest wykonany z mąki razowej/pełnoziarnistej czy być może jest zabarwiony karmelem czy słodem, lub w jego składzie jest przeważająca ilość mąki pszennej ?
Pamiętajcie, że nie każdy ciemny chleb jest wykonany z mąki pełnoziarnistej/razowej. Bardzo często sprzedawcy barwią pieczywo np. wspomnianym przeze mnie karmelem, dzięki czemu uzyskują atrakcyjny, pożądany wygląd dla konsumenta. Miejcie na uwadze, że chleb razowy nigdy nie będzie pulchny, jego konsystencja powinna być zbita, będzie on cięższy niż te wykonane z mąki "białej".
Zachęcam Was również do pieczenia w swoim zaciszu domowym, dzięki czemu uzyskacie zdrowy, pyszny bochenek pozbawiony niepożądanych składników. 
Od jakiegoś miesiąca wypiekam chleb i muszę przyznać, że w smaku jest znacznie lepszy niż ten sklepowy. W moim przepisie nie ma dodatku soli (smakuje nieziemsko bez niej) natomiast możecie ją dodać. 

Składniki:
  • Mąka pełnoziarnista typ 1850-3,5 szklanki
  • Mąka żytnia razowa-0,5 szklanki
  • Zakwas- 3 łyżki 
  • Ciepła woda- 1,5-2 szklanek 
  • Słonecznik- około 3/4 szklanki
  • Masło

Przepis:
Wszystkie składniki wymieszać w misce. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Formę wysmarować tłuszczem i obsypać mąką. Następnie odłożyć 2 łyżki ciasta na kolejny zakwas, a resztę włożyć do formy-przykryć ściereczką. Odstawić na noc. Piec w rozgrzanym piekarniku do temp. 180 stopni przez około 60-70 minut.

Wartość energetyczna 1 kromki chleba (w przybliżeniu):
B-12 g  T-9 g  W-29 g  E- 269 kcal  WW-3

SHARE

About Zapachy Kuchni

0 komentarze :

Prześlij komentarz